forum.charade.pl | Polski Klub Daihatsu Charade

Forum Klubu Daihatsu Charade
Teraz jest 05-05-2024, 10:55

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Regulamin działu


Kliknij, aby przejrzeć regulamin



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Jak to jest z tym rejestrowaniem auta?
PostNapisane: 01-06-2011, 22:41 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05-08-2010, 17:44
Posty: 303
Lokalizacja: Wrocław
Samochód: Opel Astra 1,6 101HP
Model: Śkoda Fabia 1,4 TDi
Rok: 1994
Sprzedałem formalnie auto. Co będzie, jeżeli nie wyrejestruje go w ciągu 30 dni od sprzedaży?
Nałożą karę czy mogą mnie... Uściskać czule? :P

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak to jest z tym rejestrowaniem auta?
PostNapisane: 02-06-2011, 09:30 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21-03-2006, 18:53
Posty: 567
Lokalizacja: Miedzychod
Samochód: Charade
Model: G102 , G10
Rok: 92
ja oficjalnie nadal mam moja g30 chociaz sprzedałem ja juz ze 3-4 lata temu.
zadne pisemko nie przyszlo, najwazniejsze to dac znać do ubezpieczalni zeby potem oc nie trzeba bylo płacic

_________________
Jakub P.


Dzonson napisał(a):
Ja jeszcze nigdy nie byłem na stacji kontroli pojazdów :D A i vectra i charade zawsze ma podbity przegląd.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak to jest z tym rejestrowaniem auta?
PostNapisane: 02-06-2011, 10:03 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 06-10-2008, 02:04
Posty: 1034
Lokalizacja: Warszawa
Samochód: Charade
Model: GTti
Rok: 87
Bo to nowy właściciel jest zobowiązany do przerejestrowania...ale nie ma przepisów karnych jeżeli tego nie zrobi :)

_________________
<facepalm>


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: Jak to jest z tym rejestrowaniem auta?
PostNapisane: 02-06-2011, 16:50 
Offline

Dołączył(a): 08-02-2011, 22:13
Posty: 340
Lokalizacja: Rzeszów
Samochód: Daihatsu
Model: G203
Rok: 1995
Miki napisał(a):
Bo to nowy właściciel jest zobowiązany do przerejestrowania...ale nie ma przepisów karnych jeżeli tego nie zrobi :)

no...
i tak i nie.
jak nowy właściciel nie przerejestruje samochodu, to owszem, za sam ten fakt może nie być określona kara, choć wyraźnie pisze, że
ma obowiązek przerejestrowania samochodu w ciągu 30 dni od momentu kupna, co jest zgodne z zapisami ustawy "Kodeks Drogowy".
ale nie jest tak łatwo, bo trza poszukać w różnych przepisach i nimi pożonglować/połączyć.
pamiętajmy, że obecny właściciel musi posiadać ważny dowód rejestracyjny. skoro ustawa daje termin do 30 dni po zakupie pojazdu na przerejestrowania go na siebie, to z tego wynika, że po tym terminie masz mieć dowód na siebie. a więc dalej, jeśli w przypadku zatrzymania przez policję po okresie 30 dni od kupna pojazdu, jeździsz na dowodzie poprzedniego właściciela (starym dowodzie), to mogą uznać, ze jeździsz na nieważnym dowodzie, a przez to mogą:
- zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu,
- zaholować pojazd na parking depozytowy, na koszt właściciela pojazdu (a lawety są cholernie drogie),
- nałożyć mandat karny za nieważny dowód (chyba koło/do 100),
razem daje to nieciekawy efekt.

ale Dża i tak ma święty spokój, bo sprzedał auto. w tym momencie laga na wszystko. zarejestrować/przerejestrować/wyrejestrować - to dokonuje obecny właściciel.
a nawiasem mówiąc nie można wyrejestrować auta po jego sprzedaży. to można na podstawie dokumentu zezłomowania. i to może obecny właściciel pojazdu (po zezłomowaniu - właściciel paru kilo złomu + 3 listew plastiku :lol: ).

_________________
High Enough // All She Wrote // Edge of Time


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak to jest z tym rejestrowaniem auta?
PostNapisane: 02-06-2011, 18:05 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 21-03-2006, 18:53
Posty: 567
Lokalizacja: Miedzychod
Samochód: Charade
Model: G102 , G10
Rok: 92
jedyne co możesz zrobić to zgłosić sprzedaż pojazdu w swoim UK.
Nie ma sankcji jeśli tego nie zrobisz

_________________
Jakub P.


Dzonson napisał(a):
Ja jeszcze nigdy nie byłem na stacji kontroli pojazdów :D A i vectra i charade zawsze ma podbity przegląd.


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak to jest z tym rejestrowaniem auta?
PostNapisane: 02-06-2011, 19:19 
Offline

Dołączył(a): 08-02-2011, 22:13
Posty: 340
Lokalizacja: Rzeszów
Samochód: Daihatsu
Model: G203
Rok: 1995
mi sie przypomniało teraz, że jak sprzedawałem nyse, to napisała do mnie firma ubezpieczająca nyse (OC) żebym im podał dane nowego właściciela auta :lol:
hehe
dobrze, ze mnie nie męczyli, bo bym im narobił syfu. nie mają w ogóle prawa żądać danych osobowych osoby trzeciej, a ja nie mam prawa tymi danymi dysponować (przetwarzać je w jakikolwiek sposób).
samo więc to, ze je zażądali już jest niezgodne z prawem. do tego, jak ja bym im je podał, to osoba której dane bym podał mogła by mnie jeszcze zaskarżyć o bezprawne i bezpodstawne udzielenie (przetwarzanie) bez jej zgody jej danych osobowych.

obowiązek płacenia OC owszem jest, nawet jak auto stoi w szopie bez silnika i musi być ciągłość płacenia składek (chyba, że zar. jako zabytkowe) ale płaci je aktualny właściciel. jak gość zechce, to może płacić dalej u nich, jak nie, to może im wypowiedzieć umowę, przy czym musi to zrobić z dniem do którego umowa obowiązuje, a samo wypowiedzenie musi być z dnia co najmniej poprzedzającego dzień wygaśnięcia umowy.

niektórzy żyją z takich spraw. wystarczyło by teraz ich zaskarżyć, o to że nie mieli prawa żądać ode mnie takich danych.
oczywiście nie chce mi sie i nic nie będę robił, ale jakby mnie dalej męczyli i zagrozili mi jakimikolwiek konsekwencjami w razie nie podania tych danych, to bym nie odpuścił. tak to mam w d***.
a robią tak zapewne cwaniaczki, bo myślą, że dostaną za free dane i to jeszcze z moim narażeniem się na odpowiedzialność, żeby se mogli kolejnego wysysać (namówić do płacenia OC).
chamstwo i cwaniactwo. (czyt. większość firm ubez.)

_________________
High Enough // All She Wrote // Edge of Time


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
 Tytuł: Re: Jak to jest z tym rejestrowaniem auta?
PostNapisane: 02-06-2011, 22:14 
Offline
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 05-08-2010, 17:44
Posty: 303
Lokalizacja: Wrocław
Samochód: Opel Astra 1,6 101HP
Model: Śkoda Fabia 1,4 TDi
Rok: 1994
Jednak znalazłem czas na przerejestrowanie i wyrejestrowanie aut.
Co najlepsze - W dowodzie nie miałem wpisanej mocy silnika, tak więc miałem się udać do diagnosty w celu ustalenia jej.
Kilka uśmiechów i bajera zadziałała. Okazało się, że jednak mogę napisać oświadczenie. Napisałem na kolanie i przeszło.

Co do tego problemu z przerejestrowaniem - Jako nowy właściciel, jeżeli nie przerejestruje świeżo zakupionego auta mogę dostać karę. Jest ona olbrzymia, bo często nie przekracza 50zł. I jest ona dawana w skrajnych wypadkach jak np. jazda przez 2 lata bez przerejestrowania.
Gorzej, jeżeli nie opłacimy podatku. Wtedy ściga nas sąd skarbowy, a on się nie patyczkuje.
Chciałem jechać autem nad morze, tak więc mógłbym w razie kontroli mieć problemy. Dlatego dałem za wygraną i zapłaciłem te 200zł za naklejkę i kawałek badziewnej blachy. Gdyby to jeszcze nierdzewka była.

Co do wyrejestrowania. Otóż okazało się, że to, iż nowy i stary właściciel mają to samo nazwisko, staje się dla urzędu problemem roku. Pani zamiast przeczytać umowę stwierdziła, że nie mogę 2 razy zarejestrować na siebie tego samego auta.
Dopiero po wytłumaczeniu kto jest kim udało się dojść do porozumienia.

Z PZU też miałem numer. Wysłałem im dokument, w którym rezygnuje z ubezpieczenia poprzedniego właściciela. Byłem podpisany czytelnie imieniem i nazwiskiem jako wnioskodawca. Dostałem odpowiedź zaczynającą się od "Szanowna Pani".. PZU nie zrozumiało swojego własnego druku i myśleli, że to poprzedni właściciel rezygnuje z polisy. Wcale nie przejmowali się, że wszędzie widniały moje podpisy.

Można się przewrócić przez to wariactwo ;)

_________________
Obrazek


Góra
 Zobacz profil Wyślij e-mail  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 7 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL